Mikor érdemes igénybe venni épületszerkezeti-, építési technológiai (építész) igazságügyi szakértő segítségét?
Egy ingatlan - adott esetben lakóingatlan - megvásárlása a vevő számára élete egy jelentős állomása.
Komoly anyagi beruházást jelent, ugyanakkor az adásvételről szóló döntés gyakran kizárólag érzelmeken alapul, nem figyelve bizonyos látható illetve a jelekből kikövetkeztethető negatívumokra. Az ingatlan megvásárlása után derülnek ki műszaki hiányosságok, gondatlan kivitelezésből illetve egyéb külső körülményekből eredő hibák.
Ezen problémák megoldása nem várt extra költségekkel járhat, a hibák esetleg teljes mértékben nem is javíthatóak.
Optimális esetben a megvásárlásra kinézett ingatlant az igazságügyi szakértő megbízójával közösen megtekinti, majd felhívja a reménybeli vevő figyelmét a konkrétan észlelt illetve a valószínűsíthető hibákra. Ezen információk birtokában tárgyalhat a vevő az eladóval és eldöntheti, hogy az adott kondíciókkal megveszi-e az ingatlant.
Amennyiben az ingatlan megvásárlását követően jelentős hibákra derül fény - például takart szerkezetek hiányosságai -, amelyekre az eladó az adásvételi szerződés megkötése előtt nem hívta fel a figyelmet, úgy a vevőnek célszerű azonnal egy állapotrögzítő igazságügyi szakértői véleményt készíttetni, ennek segítségével vita esetén illetve egy esetleges későbbi peres eljárás során bizonyítható az adott időpontban fennállt hibák megléte.
Külön említést érdemel az új építésű családi- és társasházak kivitelezésének gyakran nem megfelelő minősége.
Ebben az esetben érdemes különleges figyelmet fordítani a vevőnek a megkötött adásvételi szerződés azon részére, amely az ingatlan kivitelezési munkáinak minőségével foglalkozik. Amennyiben az eladó a szerződés szerint I. osztályú minőségben megépített lakást adott el és ennek a vállalásának nem tudott eleget tenni, úgy a vevő kérheti az ingatlan értékcsökkenésének ellentételezését.
Jellemző és gyakori hiba a nem megfelelő minőségben lerakott burkolat, például kopogó kőlapburkolat, hullámos ragasztott illetve laminált parketta. Ilyen esetekben az ingatlan vevője teljes értékű javítást (régi burkolat fölszedése, új burkolat helyes technológiával történő, megfelelő minőségű lerakása) illetve pénzbeni ellentételezést kérhet. Természetesen a hiba vitatása esetén itt is érdemes azonnal állapotrögzítő igazságügyi szakértői véleményt készíttetni.
Igazságügyi szakértői vélemény alapján lehet megállapítani hozzáépítéssel, ráépítéssel (bővítés, tetőtérbeépítés) keletkezett új tulajdoni hányadokat. Erre ingatlan vagyonmegosztások (házastársi vagyonközösség megszűntetés, örökség megosztása, stb.) előkészítése esetén van szükség. |